5 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na instalację automatycznego systemu nawadniania

1. Wygoda użytkowania – dzięki zainstalowanym sterownikom automatycznego systemu nawadniania działa on niezależnie od człowieka – można bezpiecznie wyjechać na wakacje, nie martwiąc się o stan roślin i trawnika. Zaoszczędzony czas (który przeznaczylibyśmy na podlewanie trawnika) możemy zawsze wykorzystać na odpoczynek na hamaku, bądź zabawy w berka z dziećmi.

2. Mniejsze zużycie wody nawet do 50% w stosunku do podlewania tradycyjnego. Przy zastosowaniu inteligentnego sterownika systemu nawadniania który korzysta z lokalnych stacji meteorologicznych, w celu określenia parowania z komórek roślinnych i gruntu na podstawie temperatury, wilgotności, nasłonecznienia, położenia geograficznego i siły wiatru. Przy ustawieniu sterownika w trybie automatycznego doboru dawek opadowych, nawadnianie jest wykonywane tylko wtedy, kiedy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba i w ilościach dokładnie takich, jakie potrzebują rośliny co przekłada się na realne oszczędności w budżecie domowym.

3. System najlepiej zamontować, zanim założymy ogród. Można to zrobić również później na istniejącym trawniku, jednak musimy się liczyć z konieczną ingerencją w trawnik. Koszty są nieco większe, efekt taki sam.

4. Wykonanie projektu i zainstalowanie systemu jest dość skomplikowane. Trawnik powinien być pokryty nawodnieniem w 180% aby zminimalizować ryzyko spadku ciśnienia i niedolewania darni. Prace te najlepiej zlecić profesjonalistą, jeśli chcemy uniknąć błędów.

5. Wykonanie systemu automatycznego nawadniania wraz z czujnikiem wilgotności, czujnikiem przepływu oraz inteligentnym sterownikiem (materiały i robocizna) w ogrodzie o powierzchni ok. 1000m2 to koszt około 12 000 – 17 000 zł. Zależy on od wielkości oraz ukształtowania trawnika.

Kategorie: Blog