Azalie uprawiane jako kwiaty doniczkowe, kwitną od września do maja rozwijając pojedyncze albo pełne kwiaty w odcieniach czerwieni, różu i bieli.
W sprzedaży dostępne są azalie w postaci niewysokich krzewów, dorastających do około 60 cm wysokości oraz azalie pienne, przypominające niewielkie drzewka, o wysokości około 100 cm. Kupując rododendron zwróćmy uwagę na wygląd liści i obecność pąków. Jeśli gubi liście lub widzimy na nich plamy, co może wskazywać na chorobę i obecność szkodników.

Pielęgnacja azalii
Azalia w domu wymaga odpowiedniego stanowiska – jasnego, o rozproszonym oświetleniu, z dala od grzejników. Warto pamiętać, że roślina źle znosi przeciągi i zbyt suche powietrze. Dobry rozwój zależy od podłoża. Azalie preferują ziemię kwaśną, wilgotną i przepuszczalną. Pielęgnacja polega również na odpowiednim nawilżaniu podłoża. Podlewanie miękką wodą, w umiarkowany sposób, zapewni właściwą wilgotność ziemi. Azalia doniczkowa nie może być przesuszona. Z powodu braku wilgoci gubi liście i nie kwitnie. Podlewanie zbyt obfite spowoduje rozwój choroby grzybowej.
Kwiat rododendron nawozimy 1-2 razy w miesiącu, stosując nawozy przeznaczone dla azalii lub odpowiednie dla roślin doniczkowych. Latem azalia doniczkowa może ozdobić nasze balkony i tarasy. Doniczki z azaliami można wystawić do ogrodu. Pamiętajmy, by zapewnić im osłonięte stanowisko i zadbać o wilgotne podłoże. Przed pierwszymi przymrozkami należy przenieść doniczki do mieszkania, bowiem delikatne rośliny nie przetrwają niskich temperatur.

Pielęgnacja po przekwitnięciu
Kiedy kwiaty doniczkowe już nie kwitną, możemy przystąpić do przesadzenia – do większego pojemnika. Czynność tę powtarzamy co dwa lata. Na dno doniczki wysypujemy warstwę drenażu, co umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody i ochronę korzeni przed zgnilizną. Dobrym materiałem drenażowym jest perlit, zgranulowany węgiel drzewny, kulki styropianu lub gliniane drobne skorupy. Pojemnik wypełniamy ziemią o kwaśnym pH 3,5 – 4,5. Po usunięciu zeschniętych kwiatostanów i uszkodzonych pędów, możemy lekko przyciąć boczne pędy i uszczknąć pędy wierzchołkowe, co spowoduje ładne rozkrzewienie się krzewu. Drzewka azalii nadają się do formowania.

Choroby i szkodniki
1. W pomieszczeniu, w którym panuje suche powietrze i zbyt wysoka temperatura, pojawiają się przędziorki – roztocza przypominające malutkie pajączki, wysysające z roślin soki.
2. Uciążliwymi szkodnikami są mszyce. Żerują na spodzie liści, wysysając soki i przenosząc groźne wirusy.
3. Na azaliach żeruje kibitnik azaliaczek – larwy tej ćmy żerują na spodniej części liści.
4. Owady i larwy mączlika różanecznikowego żerują na spodzie liści. Pokrywają je rosą miodową, co łatwo zauważyć, bowiem liście żółkną i stają się lepkie.
5. Opuchlak truskawkowy jest szkodnikiem, którego larwy żerują na młodych roślinach, poniżej poziomu podłoża i na jego poziomie.

📌 Najczęstszą przyczyną objawów chorobowych jest niewłaściwa pielęgnacja rośliny. Właściwe zdiagnozowanie stanu azalii, jest pierwszym krokiem do zastosowania odpowiedniej kuracji. Ratunkiem dla azalii zaatakowanej przez szkodniki jest przeprowadzenie skutecznego oprysku.

Kategorie: Blog