Ludzie nieustannie poszukują udogodnień dla codzienności, pragnąc uczynić swoje życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Jednym z urządzeń, którego celem jest wyręczanie nas w domowych obowiązkach, jest Inteligentny Robot Koszący

Inteligentne Roboty Koszące to nic innego jak automatyczne kosiarki do trawy, które samodzielnie koszą trawniki przed naszym domem czy w ogrodzie. W jaki sposób możesz zainstalować go w swoim
ogrodzie?

Autonomiczne koszenie to nie tylko robot, ale cały system, obejmujący także stację dokującą oraz przewody niskiego napięcia. Dzięki przewodom wyznaczysz strefy pracy robota, a także wskażesz mu drogę powrotną do stacji. Aby przygotować pole pracy dla robota koszącego, należy rozprowadzić wzdłuż krawędzi trawnika przewód graniczny. W ten sposób tworzy on pętlę z prądem o określonej częstotliwości, wyznaczając obszar, poza który robot nie powinien wyjechać. W wielu przypadkach wykorzystuje się także przewody powrotne, które umieszcza się wewnątrz pola pracy. Ułatwiają one robotowi szybki powrót do stacji dokującej. Takie przewody można zainstalować w ogrodzie na dwa sposoby – nawierzchniowo oraz pod ziemią. W metodzie nawierzchniowej wykorzystuje się specjalne szpilki do przymocowania kabla do ziemi, ale instalacja kabli pod ziemią jest o wiele bardziej bezpieczna i estetyczna. Można bez problemów kosić oraz wertykulować trawnik bez obaw, że przerwiemy kabel.
Inteligentny Robot Koszący wykonuje swoją pracę całkowicie autonomicznie. Rozpoczyna się ona od wyjazdu ze stacji dokującej. Następnie, zgodnie z harmonogramem pracy, który ustala użytkownik bądź osoba programująca, urządzenie przemieszcza się po ogrodzie, wykorzystując algorytmy lub dane z czujników, kosząc powierzchnię trawnika. Pamiętaj, że programując robota możesz decydować nie tylko o konkretnych dniach jego pracy, ale także o dokładnych godzinach.

Po skończonej pracy lub rozładowaniu baterii, robot samodzielnie wraca do stacji ładującej. Najpowszechniejszą techniką powrotu robota jest przemieszczanie się go wzdłuż kabla granicznego aż do momentu natrafienia na stację. Kolejną metodą jest powrót wzdłuż kabla powrotu, który jest umieszczony w ziemi. Pozwoli to na szybsze dotarcie urządzenia do stacji ładującej, dlatego rozważ tę opcję, jeśli decydujesz się na zakup robota koszącego. Te najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia potrafią wrócić samodzielnie bez wykorzystania kabli, a jedynie poszukując sygnału, który nadaje
stacja dokująca na obszarze ok. 7 metrów.

Jeśli budżet pozwala Ci na zakup robota z wyższej półki, warto wybrać model, który ma możliwość komunikacji z naszymi urządzeniami mobilnymi. Na przykład smartfonem. Korzyści z takiej technologii jest bardzo wiele. Przede wszystkim możemy łatwo opracować tygodniowy harmonogram pracy robota. W aplikacji zaznaczamy dni i godziny, w których robot ogrodowy sterowany smartfonem ma pracować. Ponadto, przy pomocy aplikacji możemy dostosować ustawienia rozmiaru trawnika oraz wyznaczyć strefy koszenia. Wiemy dokładnie kiedy robot rozpoczął i zakończył koszenie trawy oraz kiedy czujnik pogodowy zapobiegł wyjściu Inteligentnego Robota ze stacji ładującej.
Inną korzyścią wynikającą z użycia smartfona jest możliwość zdalnego sterowania naszym robotem. Możemy zmienić trasę jego przejazdu, wskazać fragmenty, które ma wykosić w pierwszej kolejności, czy też skierować go do innego trawnika.

A co w przypadku, gdy nasz trawnik położony jest na pagórkowatym terenie? Dla dobrze dobranego robota nie będzie to stanowiło problemów. Jeśli jednak dysponujemy mniejszym budżetem, to sprawdźmy, jaki jest maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym może pracować nasz inteligentny robot do koszenia trawy. Największe dopuszczalne nachylenie zbocza, czyli 55% ma w naszym zestawieniu Wiper Premium J XH.

Funkcje dodatkowe robotów koszących:

Czujnik przeszkód – Jeśli pomiędzy trawą znajdują się krzewy oraz drzewa, to powinniśmy się zaopatrzyć w inteligentnego robota do ogrodu, wyposażonego w odpowiednie czujniki zbliżeniowe, które pozwolą mu ominąć przeszkodę.

Czujnik deszczu – warto zainwestować w robot ogrodowy z czujnikiem deszczu. Takie urządzenie błyskawicznie wykryje, że zaczyna padać deszcz. Przerwie koszenie i zatrzyma się lub powróci do bazy dokującej. Gdy pogoda się poprawi, wróci do pracy i będzie kontynuować ją z miejsca, w którym przerwał.

Czujnik wysokości trawy – trawa nie w każdym miejscu wymaga skoszenia. Jeśli Twój robot koszący do ogrodu będzie wyposażony w czujnik wysokości trawy, to skosi ją tylko tam, gdzie będzie za wysoka.

Czujnik podniesienia – Gdy tylko robot zostanie podniesiony w trakcie pracy automatycznie się wyłącza, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Czujnik pogodowy – Wykorzystywany przez robota do samodzielnego planowania koszenia zgodnie ze zwiększonym lub obniżonym tempem wzrostu trawy.

Funkcja mulczowania – nie musisz grabić i zbierać ściętej trawy, gdy robot ma funkcję mulczowania. Mulczowanie to specjalny rodzaj obróbki ściętej trawy. Po skoszeniu jest rozdrabniana na bardzo małe kawałki. Taki system ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musimy zbierać skoszonej trawy. Po drugie, rozdrobniona i odpowiednio rozrzucona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się naturalnym kompostem. Inteligentny Robot Ogrodowy z funkcją mulczowania to pełny komfort obsługi.

Kod PIN – Ciekawą formą ochrony jest kod PIN. Nikt nie będzie w stanie uruchomić urządzenia bez jego wpisania. Pełni on też formę ochrony przed kradzieżą. Oprócz tego wiele modeli robotów posiada też zabezpieczenia chroniące jego silnik. Podstawowe z nich, to czujnik temperatury, który wyłączy urządzenie, gdy grozi mu przegrzanie.
GPS – Moduł GPS natomiast umożliwia robotowi szybszy powrót do
stacji ładującej oraz mapowanie i zapamiętywanie zarówno nieruchomych, jak i ruchomych przeszkód, przy jednoczesnym zmniejszeniu prędkości w pobliżu przeszkody.

Alarm – Jeśli prośba o kod PIN zostanie zignorowana lub gdy kosiarka zostanie zatrzymana lub podniesiona, rozlegnie się alarm. Skradziona kosiarka jest bezużyteczna.

Zadaszenie stacji dokującej – Roboty koszące są co prawda odporne na warunki atmosferyczne i nie jest im straszny ani deszcz, ani prażące słońce, ale to właśnie nie opady, a słońce jest dla nich szkodliwe – powoduje, że obudowa robota “wypłowieje”.

Własna grafika na urządzeniu – Tylko w ofercie robotów Worx.

Więcej informacji na stronie naszego sklepu internetowego www.zadbanytrawnik.pl

Kategorie: Blog