Czym się różni AERACJA od WERTYKULACJI ?

Aeracja to napowietrzanie trawnika przy pomocy odpowiednich narzędzi – aeratorów. Poprzez powstałe w procesie nakłuwania powierzchni otwory w ziemi następuje mechanizm swobodnego przedostania się powietrza w głąb, co znacząco wpływa na jej jakość i kondycję.
Wertykulacja to pionowe przecinanie wierzchniej warstwy gleby przy pomocy urządzeń – wertykulatorów. Proces ten usuwa obumarłe źdźbła trawy i pędy, rozluźnia glebę oraz poprawia rozrost systemu korzennego.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WERTYKULACJI
Podczas wertykulacji darń jest lekko nacinana i mulczowana (stare ścinki trawy), a filc i mech są usuwane. Gleba może wówczas wchłonąć więcej tlenu, a trawnik będzie szybciej rósł. Optymalnym momentem na przeprowadzenie wertykulacji trawnika jest wiosna, między połową kwietnia a początkiem maja. W tym okresie trawnik ma największe zdolności regeneracyjne. Ostre i spiralne ostrza wertykulatora wykonują milimetrowe nacięcia w darni. Zostają wówczas usunięte resztki obumarłej trawy i filcu.
Wertykulacja powoduje usuwanie źdźbeł trawy, które nie mają wystarczająco mocnych korzeni. Nie zaleca się zatem przeprowadzania wertykulacji na świeżo posianych trawnikach. Należy odczekać kilka miesięcy, aby trawa dobrze się zakorzeniła. Przed wykonaniem pierwszego zabiegu wertykulatorem trawnik musi mieć co najmniej trzy lata.
Po wertykulacji należy nawieźć trawnik. W zależności od gleby można przeprowadzić piaskowanie powierzchni. Jeśli darń jest zbyt mocno przerzedzona, najlepiej dosiać trawę w odpowiednich miejscach.

Kiedy wykonać wertykulacje?
Regularna wertykulacja, koszenie i nawożenie, pozwoli zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd trawnika. Kiedy temperatura podłoża osiąga 8°C, trawa zaczyna rosnąć. To idealny moment do przeprowadzenia pierwszej wertykulacji. W zależności od warunków atmosferycznych w Europie wertykulatora można używać od kwietnia do września. Jesień to również optymalny moment na wertykulację, ponieważ wykonywane są ponownie czynności pielęgnacyjne na trawniku, a mech, który urósł latem, zostaje usunięty.

Należy przestrzegać następujących zasad:

1. Trawnik powinien już być raz lub dwa razy skoszony wiosną.
2. Przed wertykulacją trawnik należy skosić z użyciem najmniejszej możliwej wysokości noży – idealna jest wysokość czterech centymetrów.
3. Gleba powinna być dobrze przeschnięta. Wszystkie etapy pracy będą wówczas łatwiejsze do wykonania.
4. Wybierz prawidłową głębokość roboczą:
Należy prawidłowo dobrać głębokość roboczą. Zależy ona od grubości filcu i stopnia ubicia gleby. Wiek trawnika jest bardzo istotny. Umieścić maszynę na trawniku – noże powinny dotykać podłoża. Włącz silnik i przejedź wertykulatorem na trawniku krótki odcinek w przód i w tył.
Głębokość nacinania dla pielęgnowanego trawnika wynosi około 3 mm, a dla trawnika niepielęgnowanego – 5 mm.
Najlepsze rezultaty można uzyskać przy przeprowadzaniu wertykulacji co trzy tygodnie na głębokości około 3 mm.
5. Przy trawniku wypielęgnowanym należy używać wertykulatora w jednym kierunku. Przy bardziej zbitej powierzchni należy najpierw przejechać w jednym kierunku, a potem w poprzek trawnika. Uważaj, aby podczas zmiany kierunku ostrza nie znajdowały się w podłożu (uchwyty w dół). Pracuj szybko.
6. Należy dokładnie zgrabić filc leżący na powierzchni. Teraz można przeprowadzić nawożenie i piaskowanie trawnika. Jeśli jest sucho, należy odpowiednio nawodnić teren.
7. Po wertykulacji trawnik należy chronić przez kilka dni. Murawa ma wówczas optymalne warunki do regeneracji po obciążeniu wywołanym wertykulacją.
8. Ważne: w przypadku bardzo suchego terenu po wertykulacji należy podlać trawnik.
9. Jesienią należy pamiętać, że przy bezdeszczowej pogodzie najpierw należy zgrabić leżące liście.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O AERACJI:
„Aeracja” oznacza napowietrzanie trawnika. Przy pomocy specjalnych rurek lub kolców nakłuwamy glebę. Dzięki temu podłoże staje się luźniejsze, bardziej odporne na deptanie, a powietrze może przedostać się do głębszych warstw gleby. Aeracja pozwala pozbyć się zbyt mocno zbitej skorupy gleby oraz niszczy siewki chwastów. Co więcej, sprawia, że trawnik jest bardziej odporny na deptanie i szybciej się regeneruje.
Proces ten powoduje spulchnienie zbitej darni, wymianę gazów, aktywność bakterii tlenowych w glebie oraz szybszy porost trawy. Po aeracji i dosianiu trawy trawnik jest nawożony.
Aerację wykonuje się zwykle przed sezonowym wzrostem trawy, na początku maja lub w połowie sierpnia. Jest to zależne od stanu gleby i warunków atmosferycznych. Przy korzystaniu z małych kolców nie trzeba stosować piaskowania (na przykład do napowietrzenia mokrych miejsc).

Kiedy aerować trawnik?
Aerację wykonujemy wiosną (marzec – maj) lub jesienią (sierpień – listopad). Warto pamiętać o tym, że aerację wykonujemy wtedy, gdy gleba jest jeszcze wilgotna, ale nie mokra. Zabieg wykonany jesienią wspiera wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Latem aeracja pozwala poprawić dostęp wody do korzeni traw, co wpływa na optymalne gospodarowanie wodą.

Jak aerować trawnik?
Zanim zabierzemy się za aerację trawnika najpierw skośmy trawę na wysokości około 3 cm, zgrabmy resztki trawy pozostawionej na trawniku, a następnie podlejmy trawnik. Tutaj musimy chwilę odczekać przed wykonaniem aeracji, żeby podłoże trochę przeschło i nie było zbyt mokre. Gęstość wykonywanych otworów powinna zależeć od tego, jakiego typu mamy podłoże. Na glebach luźnych wystarczy 120 otworów na metr kwadratowy, natomiast na glebach ciężkich i zbitych możemy wykonać nawet 200 otworów na metr kwadratowy.

Wyróżniamy dwa rodzaje aeracji:
1️. Aeracja płytka – tego typu zabieg możemy przeprowadzać na wszelkiego rodzaju trawnikach, najczęściej przeprowadzamy ją na trawnikach ozdobnych. W tym przypadku wykonywane przez aerator otwory mogą mieć od 2 do 3 centymetrów. Ten zabieg rozpulchnia tylko wierzchnią warstwę gleby. Stosujemy ją głównie wtedy, gdy zauważymy, że trawnik źle wchłania wodę po opadach.
2️. Aeracja głęboka – stosowana jest głównie w przypadku trawników użytkowanych bardzo intensywnie. Tutaj wykonujemy otwory na głębokości 8 cm. W przypadku gleb piaszczystych możemy wykonać aerację przy pomocy zwykłych wideł, jednak w przypadku gleb ciężkich najlepiej użyć do tego celu aeratora mechanicznego. Po wykonanej aeracji zagrabiamy trawnik i rozsypujemy na nim piasek, aby rozluźnił wykonane otwory. Tego typu aerację wykonujemy, gdy trawnik jest zbyt gęsty i woda po opadach stoi na murawie. A także wtedy, gdy zauważymy żółknięcie trawy lub mech na trawniku.

Uwaga! Nawożenie trawnika wykonujemy dopiero po zakończonej aeracji.

Kategorie: Blog