Jest dekoracyjną rośliną doniczkową, której wielką zaletą jest to, że kwitnie zimą. Uprawa i pielęgnacja grudnika nie jest trudna, ale trzeba spełnić pewne specyficzne wymagania. Wszystko to za sprawą jego pochodzenia a mianowicie chodzi o Brazylię. Zaczyna kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną.
Jego ozdobą są ciemnozielone, silnie spłaszczone łodygi, złożone z wielu członów (nie są to wbrew pozorom liście). To co wyróżnia grudnik to przepiękne kwiaty, które zdobią roślinę przez kilka zimowych tygodni. Mają wiele barw – od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu.

Kwitnienie
Grudnik kwitnie w listopadzie i grudniu, choć zdarza się, że również o innych porach roku.
Jeśli zapewni mu się okresy wypoczynku (Polega to na tym, że od września do października roślina powinna mieć niższą temperaturę od ok. 12 do 15°C). W tym okresie też nie nawozimy grudnika i ograniczamy jego podlewanie. Kiedy zauważymy, że na grudniku zaczynają pojawiać się pąki – co powinno nastąpić pod koniec października, zaczynamy go częściej podlewać i stosujemy nawóz. Wtedy też przenosimy roślinę w stałe miejsce.

Pielęgnacja
-Grudnik lubi miejsca jasne, ale niewystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Dobrym wyborem będzie np. północne okno.
-Nie lubi częstej zmiany miejsc. Doniczki nie powinniśmy przestawiać, kiedy pojawią się pąki, bo roślina może je nawet zrzucić.
-Nie przepada też za wysokimi temperaturami (najlepsza to ok. 20°C), a w okresach spoczynku powinna być jeszcze niższa.
-Grudnik znosi niedobory wody, ale lepiej podlewać go regularnie, za to umiarkowanie. Roślinę można też zraszać.
-Kiedy grudnik wytwarza pąki – zasilamy go nawozem do roślin kwitnących. Uważajmy jednak, żeby nie przenawozić rośliny.

Jaka ziemia?
Grudnik powinien mieć ziemię, która dobrze przepuszcza wodę; najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (można kupić gotową mieszankę dla epifitów, czyli kwiatów, które tak jak grudnik występują naturalnie na innych roślinach – należą do nich również np. storczyki). Trzeba także pamiętać o warstwie drenażu w doniczce – jej dno trzeba wysypać żwirem, drobnymi kamykami lub keramzytem. Wynika to z faktu, że korzenie grudnika nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Grudnik na zwisający pokrój, dlatego doniczkę powinniśmy ustawić tak, aby jego pędy mogły swobodnie opadać.

Kategorie: Blog