Zaczął się pierwszy miesiąc wakacji, czyli sezon urlopowy. W tym okresie pomimo nie sprzyjających warunków do pracy (wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza) czeka nas dużo rzeczy, które należy wykonać, aby zadbać o miejsce, w którym często przebywamy, czyli nasz ogródek.  Lipiec jest również miesiącem, gdzie występuje duży rozwój chwastów, także plewienie będzie najczęstsza praca, która będziemy wykonywać w tym okresie.

Jak wiemy w lipcu występują susze, także podlewanie jest niezbędna czynnością, którą wykonujemy w naszym ogrodzie. Zbyt rzadkie i powierzchowne podlewanie roślin prowadzi do wyschnięcia i obumierania. Podlewając musimy pamiętać, aby tę czynność wykonywać wczesnym porankiem, lub po zachodzie słońca. Podlewanie w innych porach będzie mogło prowadzić do spalenia roślin. Warto trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż co dzień powierzchownie. Dzięki rzadszemu, ale obfitemu podlewaniu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Jeżeli planujemy wyjazd,  należy pamiętać, aby przed wyjazdem obficie podlać ogród, lub znaleźć osobę, która będzie wykonywała za nas tę czynność.
Susze w tym okresie wakacyjnym prowadzą do głębokich pęknięć  ziemi na rabatkach czy grządkach, które uszkadzają korzenie roślin. Aby zapobiec takim pęknięciom, glebę  spulchniamy za pomocą motylka lub motyki, dzięki czemu będzie utrzymywała dłużej wilgoć.

Na rabatkach dosypujemy kory, która zmniejsza parowanie wody, jak również ogranicza rozwój chwastów. Dzięki temu, chwasty nie zabierają ani miejsca, ani składników odżywczych rosnącym roślinom.

Należy pamiętać, aby w tym okresie rzadziej kosić trawę, ponieważ wyższa trawa zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu, więc trawy nie należy kosić często i nisko. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu i wietrzeniu trawnika, co zahamuje wzrost mchu i chwastów. Rośliny, takie jak mniszki, kaczeńce, mikołajki i stokrotki, usuwamy wraz z korzeniami aby nie wyczerpywały trawnika.

W Lipcu dokonujemy również siewu  roślin dwuletnich , takich  jak fiołek rogaty, niezapominajka, czy stokrotka. Większość z nich wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik.

Nie zapominajmy o doglądaniu roślin, przede wszystkim spodniej części liści,  na których mogą pojawić się szkodniki, które prowadza do uszkodzenia kwiatów i liści roślin.

Na początku tego miesiąca kończymy wykopywanie cebul tulipanów. Wykopujemy cebule i bulwy czosnków ozdobnych, iksji, iksjolirionu, kamasji, narcyzów, obrazków, psizębu, szafirków, śniedków, zimowitów. Nawozimy te, które są teraz w pełni kwitnienia, i te, które zaczynają kwitnąć: mieczyki ogrodowe, kanny (paciorecznik ogrodowy) i dalie ogrodowe. Wszystkim roślinom ozdobnym usuwamy przekwitłe kwiaty – pobudzamy je w ten sposób do tworzenia nowych pąków.

Kategorie: Blog