Rośliny doniczkowe pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną. Wiele gatunków roślin posiada właściwości oczyszczania powietrza, są także odpowiedzialne za dostarczanie tlenu oraz zwiększają wilgotność powietrza. Wiemy, jak ciężko w codziennym pośpiechu znaleźć chwilę czasu, by poświęcić ją na pielęgnację roślin. Dlatego tak wiele osób rezygnuje z posiadania ich w domu. Na tę okazję wybraliśmy dla was 7 roślin, które nie mają szczególnych wymagań i wybaczą wam małe zaniedbania.

1. Zamiokulkas
Ceniony jest ze względu na dekoracyjność oraz niewielkie wymagania uprawowe. Roślina nie potrzebuje częstego podlewania, nawożenia, skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie radzi sobie z okresową suszą, niedostatkiem światła i jest niezwykle odporna na choroby i szkodniki.

2. Kaktus
Kaktusy są powszechnie uznawane za rośliny mało wymagające i proste w pielęgnacji. Jednak jeśli chcemy je z powodzeniem uprawiać, musimy im zapewnić przynajmniej minimalne warunki do życia.

3. Sansewieria
Sansewieria ze względu na niesamowitą odporność na brak wody zwana jest “rośliną z żelaza”. Wszystkie odmiany Sansievierii łączy to, że dobrze adaptują się do trudnych warunków mieszkania -nie straszne im suche powietrze, niedobór wody oraz mała ilość światła dziennego. Niewątpliwą zaletą jest też powolny wzrost, co wiąże się z brakiem konieczności częstego przesadzania. Sansevierie są roślinami długowiecznymi, które idealnie nadają się dla amatorów, a jednocześnie świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz.

4. Aspidistra
Roślina jest mało wrażliwa i prosta w pielęgnacji. Nie wymaga także skomplikowanych zabiegów. Znosi przeciągi, kurz i niewielką wilgotność powietrza a także dłuższe braki wody. Dlatego roślinę tę podlewamy umiarkowanie. Liście będą błyszczały, jeśli przetrzemy je od czasu do czasu mokrą ściereczką. Zasilamy ją nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych. Jest odporna na choroby, które dość rzadko ją atakują.

5. Juka
Uprawa juki w domu nie zajmie wiele czasu. Nie wymaga specjalnej wiedzy i nie jest rośliną kapryśną, dlatego jest tak chętnie wybierana do domu. Istnieje wiele gatunków juki uprawianej jako roślina doniczkowa, a ich odmiany różnią się kolorami liści oraz grubością i długością łodygi.

6. Grubosz (drzewko szczęścia)
Drzewko szczęścia należy do roślin o małych wymaganiach, łatwych w uprawie. Stąd też rośliny te są często niedoceniane i pozostawione bez opieki, gdyż wydaje się, że zniosą każde zaniedbania i błędy w uprawie. Jednak staranna pielęgnacja drzewka szczęścia sprawi, że będzie ono dorodne a jego liście duże i soczyście zielone.

7. Monstera dziurawa
Monstera dziurawa jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Jeżeli chcemy, aby pięknie zakwitła musimy zapewnić jej temperaturę około 24 st. C. W okresie zimowym znacznie ograniczamy podlewanie. Gatunek ten nie toleruje nadmiaru wody, dlatego roślinę podlewamy dopiero w momencie, gdy podłoże jest zupełnie suche.

Kategorie: Blog