Jak wyglądają mszyce?

Mszyce to niewielkie owady od 2 do 5 mm długości na długich nogach. W zależności od gatunku (i fazy rozwoju) występują formy uskrzydlone lub bezskrzydłe. Owady mogą być koloru kremowego, zielonego, żółtego, pomarańczowego lub czarnego. Mają okrągławe lub wydłużone ciało ze szpiczasto zakończonym odwłokiem, który po bokach ma dwie krótkie „rurki” (tzw. syfony). Młode mszyce nie różnią się wyglądem od osobników dorosłych, są tylko mniejsze.

Mszyce występują zawsze gromadnie, w licznych koloniach (po kilkadziesiąt lub kilkaset osobników). Żerują najczęściej na najmłodszych pędach, na liściach (zwykle na dolnej stronie blaszki) lub pąkach kwiatowych. Z czasem opanowują całą roślinę i szybko przenoszą się na sąsiednie. W ciągu jednego sezonu jedna mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników. W krótkim czasie kilka mszyc może rozmnożyć się do licznej kolonii, z którą trudno będzie sobie poradzić.

[BROKEN_IMAGE]

Objawy żerowania i szkodliwość mszyc

W wyniku żerowania mszyc rośliny są bardzo osłabione. Przy dużej liczebności mszyc zaatakowane rośliny więdną lub deformują się najmłodsze pędy i liście (skręcają się), a w skrajnych przypadkach zamierają całe rośliny. Są także gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach, jednak rzadko się pojawiają.

Zwalczanie mszyc-jak zwalczyć mszyce?

Z roślin odstraszających mszyce można też przygotować preparaty do oprysków przeciw mszycom. Bardzo dobry domowy sposób na mszyce to wywar z cebuli, którą zazwyczaj każdy ma w kuchni. Aby przygotować wywar z cebuli przeciwko mszycom, tniemy około 75 g cebuli w drobne kawałki, zalewamy ją ok. 10 l wody i gotujemy wszystko przez 30 minut na małym ogniu. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania do spryskiwacza i wykonania oprysku. Jest to również dobry środek na niektóre choroby grzybowe roślin.

Kolejny domowy sposób na mszyce to wyciąg z czosnku. W tym celu 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę i zalewamy 10 l wody. Całość pozostawiamy na ok. 24 godziny. Gdy czas ten minie, wyciąg z czosnku na mszyce jest gotowy do użycia.

Domowy sposób na mszyce to również wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem. To także okazja, aby pożytecznie wykorzystać tę roślinę, zazwyczaj rosnącą jako chwast. Aby przygotować wyciąg z mniszka na mszyce, bierzemy 40 dag liści mniszka i zalewamy je 10 l wody. Pozostawiamy to na 3 godziny i wykonujemy oprysk.

Jeżeli zrobiliśmy domowy wyciąg na mszyce, musimy go zużyć zaraz po wykonaniu. Natomiast wywary można przechowywać przez ok. 2 miesiące w szczelnym pojemniku, postawionym w zacienionym miejscu. Pamiętajmy, że tych środków nie da się przedawkować, dlatego spryskując rośliny nie żałujmy dużej ilości płynu.

 

Kategorie: Blog