Najczęstsze problemy z trawnikiem i ich rozwiązania!

1. 𝐂𝐇𝐖𝐀𝐒𝐓𝐘
Rośliny inwazyjne łatwo rozrastają się zagłuszając trawę. Szczególnie trudne do usunięcia są te wytwarzające długi system korzeniowy, np.: mniszek. Walka z zachwaszczeniem jest trudna i prowadzi się ją w zasadzie przez cały sezon.
Rozwiązanie: Chwasty należy eliminować jeszcze przed założeniem trawnika. Dlatego po oczyszczeniu terenu, warto odczekać 2-3 tygodnie z siewem trawy. W tym okresie pojawią się chwasty, które będzie można usunąć ręcznie lub przy użyciu herbicydów. Zaleca się zakup mieszanek traw u sprawdzonych producentów. Chwasty na istniejącym już trawniku można po części usunąć poprzez regularną wertykulację. Często jednak zmuszeni jesteśmy do zastosowania herbicydów, w tym przypadku selektywnych. Najlepszy efekt można osiągnąć opryskując je 5-7 dni po koszeniu, gdy chwasty zdążą już osiągnąć zieloną masę. Znane preparaty to Chwastox.

2. 𝐌𝐄𝐂𝐇
Mech pojawia się, jeśli gleba jest nadmiernie wilgotna, uboga w wapń (zakwaszona), zbita i słabo napowietrzona. Najczęściej występuje na trawnikach znajdujących się w miejscach stale zacienionych.
Rozwiązanie: Pierwszym zabiegiem powinno być gruntowne napowietrzenie gleby (aeracja) – zbitą darń wygrabiamy ostrymi grabiami, a następnie nakłuwamy widłami lub różnego rodzaju aeratorami. Trzeba sprawdzić też, czy w miejscach, gdzie rośnie mech nie zbiera się woda i czy ma ona właściwy odpływ. Kolejnym krokiem jest zwapnowanie trawnika. W sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do zasilania trawników wapnem. W niektórych przypadkach skutecznym sposobem na mech może być przykrycie go 2 cm warstwą piasku. Trawie to tylko pomoże, a mech zacznie zanikać. W miejscach bardzo zacienionych należy stosować mieszanki traw odpornych na zacienienie lub zrezygnować z trawy na rzecz cieniolubnych roślin okrywowych. Wszelkie chemiczne preparaty do zwalczania mchu są skuteczne na krótko i przy dużym stężeniu, co z kolei może zaszkodzić trawie.

3. 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐎𝐖𝐈𝐒𝐊𝐀
Krety to jeden z najbardziej uciążliwych ogrodowych szkodników. W ciągu doby wykopują korytarze o długości nawet do 15m. Potrafi doprowadzić do dużych zniszczeń na rabatach czy trawniku. Zwalczanie jest o tyle trudne, że nie ma jednego skutecznego środka. Rozwiązanie: Trawnik można ochronić przed kretami na etapie zakładania. Tuż pod powierzchnią ziemi montuje się siatkę o drobnych oczkach. Poszczególne partie siatki należy połączyć ze sobą (krety odnajdą wolne przestrzenie pomiędzy nimi). Taka metoda zwiększa koszt założenia trawnika, ale jest efektywna. Istniejący trawnik natomiast można chronić instalując odstraszacze elektroniczne lub zapachowe (np.: Kretol). Ponadto przydatne mogą być pułapki rurkowe. W ostateczności używa się chemicznych środków jednak trzeba pamiętać, że kret objęty jest ochroną gatunkową.

4. 𝐆𝐑𝐙𝐘𝐁𝐘
Czarcie koła to często występująca choroba grzybicza trawników. Najpierw na trawie pojawiają się ciemniejsze okręgi. Pod koniec lata i jesienią w okręgach tych wyrastają niewielkie grzyby o brązowych kapeluszach. Zazwyczaj pojawiają się one w skupiskach.
Rozwiązanie: Gdy grzyby wyrosną, należy je po prostu wyciąć lub wykopać. Najlepiej zutylizować je razem z odpadami resztkowymi. W ten sposób można pozbyć się wyrastających grzybów. Istnieją również sposoby na zapobieganie ich pojawieniu się: Darń nie powinna być zbyt gęsta. Można to osiągnąć dzięki stosowaniu wertykulatora, który pozwala również usunąć gęstą, sfilcowaną darń, szczególnie lubianą przez grzyby. Inną przyczyną powstawania czarcich kręgów może być zbyt intensywne stosowanie nawozów azotowych.

5. 𝐓𝐑𝐀𝐖𝐀 𝐒Ł𝐀𝐁𝐎 𝐑𝐎Ś𝐍𝐈𝐄
W nieodpowiednich warunkach trawa słabo rozwija się, nie tworzy zwartych dywanów a w trawniku występują puste miejsca. Przyczyną może być nadmierne zacienienie, niewłaściwy wybór mieszanki lub słaba jakość podłoża.
Rozwiązanie: Do wystąpienia problemu w zasadzie nie powinno się dopuścić. Jeśli podłoże jest zbyt ciężkie, dodaje się do niego piasek, gdy zbyt lekkie – warto wymieszać je z obornikiem i torfem. Kwaśne gleby trzeba wapnować. Jeśli stanowisko jest zbyt cieniste, zaleca się wybór mieszanki do takich miejsc. Poszczególne mieszanki nasion różnią się składem gatunkowym. Trzeba pamiętać jednak, że rzadko kiedy udaje się uprawiać trawę pod koroną drzew i krzewów. To newralgiczne miejsca. Zamiast trawy lepiej postawić tam na korę, żwir lub rośliny okrywowe cienia (np.: barwinek, runianka, kopytnik). Trawnik na istniejącym trawniku można wzmocnić przez nawadnianie i stosowanie nawozów organicznych. W pustych miejscach należy ponownie zasiać trawę.

6. 𝐏𝐋𝐀𝐌𝐘 𝐍𝐀 𝐓𝐑𝐀𝐖𝐈𝐄
Żółte plamy, zasychanie źdźbeł – przyczyną powstawania żółtych plam i zasychania może być susza lub zbyt mocno zbita gleba. Tutaj może pomóc obfite podlanie trawnika. Przed wykonaniem tej czynności warto zadbać o aerację i wertykulację.

Żółte plamy na trawniku – powstawanie rozległych żółtych plam na trawniku może być wywołane przez pędraki. Tego rodzaju larwy pogryzają korzenie trawy, wtedy zaatakowane miejsca trawy odchodzą od ziemi za jednym pociągnięciem.

Żółte plamki o zróżnicowanej wielkości – to mogą być pierwsze objawy żółtej plamistości trawników. Choroba ta objawia się dodatkowo skręceniem porażonych liści oraz pajęczynowym nalotem na źdźbłach trawnika. Może wywołać ją: niedobór azotu, potasu lub złe warunki glebowe i zbyt mała ilość składników pokarmowych w glebie. Rozwojowi choroby sprzyjają ciepłe dni i chłodne noce, duża wilgotność powietrza i jednocześnie sucha gleba. Jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu tej choroby, to niezbędna będzie aeracja i wertykulacja trawnika. Natomiast, jeżeli choroba trawnika już wystąpiła, to w takim przypadku warto zasilić trawnik nawozami potasowymi.

Szaro-żółte plamy – zwiastują osłabienie systemu korzeniowego. Mogą być spowodowane między innymi obecnością nicieni, których obecności nie zauważymy gołym okiem. Warto raz na kilka lat wykonać analizę gleby i według niej przeprowadzić nawożenie, które pomoże trawie odzyskać piękny wygląd.
Wypalone żółtobrązowe plamy – przyczyną może być mocz psa lub źle rozsypany nawóz. Jeśli chcemy, aby trawa zregenerowała się, wystarczy obficie podlewać to miejsce. Jeśli to nie pomoże, należy zerwać darń i rozpocząć wysiewanie nowych nasion trawy.

Szare plamy – Jedna z najczęstszych przyczyn powstawania plam na trawniku to pleśń śniegowa. Jednocześnie jest ona zaliczana do najbardziej groźnych chorób trawników. Plamy mogą mieć średnicę od 15 do 20 cm, jeśli nie zareagujemy w porę, plamy zaczną się zlewać i powstaną całe place obumarłego trawnika. Jest to choroba wywoływana przez grzyby Microdochium nivale lub Typhula. Miejscem, gdzie najczęściej atakuje grzyb, jest granica topniejącego śniegu oraz miejsca pod śniegiem, gdy ten zaczyna się roztapiać. Oprócz tego może być wywołana również latem, przez zbyt obfite nawożenie. Zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej możemy poprzez odpowiednio przeprowadzony zabieg wertykulacji i aeracji. Niezbędne jest także niskie koszenie trawnika, wygrabienie go oraz sprzątanie liści przed nadejściem zimy.

Czerwony odcień – Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej choroba o nazwie czerwona nitkowatość traw. Może objawiać się nawet przez cały sezon wegetacyjny. Wystąpieniu tej choroby sprzyja ciągłe stosowanie tych samych nawozów w jednakowych ilościach. Oprócz tego wywołać ją może niedobór potasu w glebie, przy zbyt dużej ilości azotu oraz zbyt duża wilgoć. Pierwsze objawy tej choroby, to nieregularnie występujące jasnobrązowe plamki, które z czasem przechodzą o kolor żółty. Następnie na zakończeniach źdźbeł trawy pojawia się różowata plecha. Przez to trawnik zyskuje czerwony odcień. Jeśli chcemy zapobiec występowaniu tej choroby, pod koniec lata stosujmy nawozy bez azotu, z dużą ilością potasu. Oprócz tego warto zadbać o to, aby na trawniku nie zalegała zbyt duża ilość filcu. Ważna jest tutaj aeracja i wertykulacja.

Kategorie: Blog