Jest to efektowana zielona ściana, która może ozdabiać budynki, mieszkania i biura. Aktualnie cieszy się coraz większą popularnością. Ogród wertykalny- inaczej pionowy to nie tylko efekt wizualny, to także świadome podejście do problemu zanieczyszczenia powietrza.

Warunki jakie trzeba spełnić

Taki ogród możemy założyć samodzielnie we własnym domu lub mieszkaniu. Musimy jednak spełnić kilka warunków. Na pewno będziemy potrzebowali kawałka wolnej ściany, która będzie odporna na obciążenia oraz zabezpieczona przed zawilgoceniem. Pamiętać także trzeba o tym, aby zapewnić rośliną odpowiednie nasłonecznienie. Dlatego najlepiej w tym przypadku sprawdzi się ekspozycja okien w kierunku zachodnim lub południowym.

Jak wykonać?

Jeśli mamy odrobinę zdolności do majsterkowania, chęci i zapału, zieloną ścianę ogrodu wertykalnego możemy stworzyć sami, korzystając z dostępnych na rynku skrzyń panelowych zawierających tuleje i kieszenie oraz kratownic, na których je zamocujemy.

Przestrzeń pomiędzy modułami a ścianą należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem, mocując np. warstwę PCV. Tego typu proste konstrukcje popularne są m.in. wśród wielbicieli akwarystyki. Akwaria można bowiem efektownie połączyć z zieloną ścianą za nimi. Wspólnie stworzą całość idealnie łagodzącą nastrój po ciężkim dniu pracy.

Pamiętajmy o kwestii wytrzymałości ściany na obciążenia: 1 m2 ogrodu wertykalnego może w zależności od użytych przez nas materiałów ważyć od kilku do kilkudziesięciu kilogramów.

Nasadzenia roślin w panelach w przypadku działań samodzielnych najczęściej wykonamy już po montażu całości na ścianie.

Jeśli mamy jednak plany stworzenia dużej zielonej ściany w naszym domu i brak nam cierpliwości oraz czasu na jej samodzielne wykonanie, na polskim rynku znajdziemy już szereg firm specjalizujących się w ich montażu.

Jakie rośliny wybrać?

Do paneli ogrodów wertykalnych najlepiej wykorzystać uniwersalną ziemię ogrodową zmieszaną z kompostem oraz innymi nawozami stopniowo uwalniającymi kolejne składniki. Część z dostępnych na rynku paneli zaopatrzona jest w system nawadniania, np. wbudowane kroplowniki, dzięki czemu mamy gwarancję, że nawet w trakcie naszego wyjazdu na urlop, ogród wertykalny utrzyma się w dobrym stanie.

Wybierając elementy z automatycznym nawadnianiem sami ułatwiamy sobie także znacznie późniejszą pielęgnację ogrodu wertykalnego, szczególnie jeśli jest on rozbudowany.

Dobry stan ogrodu wertykalnego utrzymamy także wybierając do niego gatunki roślin łatwych w uprawie. Poza zapewnieniem wystarczającej ilości światła słonecznego i wody nie będziemy musieli się nimi zajmować. Tego typu konstrukcja ogranicza bowiem wzrost roślin i powoduje między nimi samym konkurencję, jeśli chodzi o światło i przestrzeń. Zadbajmy więc o to, aby zasadzić rośliny o niezbyt rozrastającej się bulwie korzeniowej i części nadziemnej.

Dobrze sprawdzą się w takiej konstrukcji następujące rośliny:
Skrzydłokwiaty, zielistki, epipremnum, rośliny z rodziny ananasowatych, paprocie, bluszcze
Maranty, monstery, łosie rogi

Duże ogrody wertykalne, umieszczone na zewnątrz, muszą mieć system nawadniający. Ogrody wertykalne zewnętrzne wymagają też odpowiedniego doboru ściany – ze względu na nasz klimat złym rozwiązaniem będzie wybór ścian skierowanych na północ. Rośliny, jeśli mają być wielosezonowe, muszą być również odporne na mróz. Duże ogrody wymagają ponadto solidnego oparcia – nie sprawdzą się tu lekkie konstrukcje, które można stosować we wnętrzach. Metr kwadratowy takiego ogrodu ważyć może kilkadziesiąt kilogramów – z takimi obciążeniami ściana musi sobie poradzić.

Ogród wertykalny: wady i zalety

– Zalety ogrodów wertykalnych:
– Zielona ściana filtrująca zanieczyszczenia z powietrza i tworząca naturalny ekosystem
– Regulacja poziomu wilgotności powietrza
– Redukcja ilości kurzu w powietrzu
– Efektowny element wystroju
– Oszczędność miejsca w mieszkaniu: na 1 m2 może zmieścić się nawet 25-30 roślin

Do wad należy:

– Konieczność stałej pielęgnacji, ogród wertykalny nie może być pozostawiony sam sobie
– Konieczność właściwej ekspozycji świetlnej w mieszkaniu, ogród wertykalny nie sprawdzi się w przypadku ciemnych mieszkań
– Możliwość zawilgocenia ściany w przypadku niestarannej izolacji
– Konieczność zainstalowania systemu nawadniającego – w przypadku dużego ogrodu

Kategorie: Blog