Storczyki jako jedne z najbardziej popularnych i lubianych kwiatów doniczkowych od wielu lat przepięknie prezentują się w naszych domach. By zawsze zachwycały swoimi barwami i oryginalnymi kształtami trzeba co pewien czas przycinać ich pędy kwiatowe.

Jak podlewać?
Rzadko, ale dużo na raz. Co 7-10 dni pojemniki z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach. Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły. Woda powinna być miękka – np. deszczówka lub przegotowana.

Jak przycinać?
Według zaleceń florystów i ogrodników storczyki najlepiej przycinać od połowy października do listopada, gdy na roślinach nie ma już widocznych kwiatów. Zabieg ten najbezpieczniej wykonywać za pomocą specjalnego, wcześniej zdezynfekowanego sektora, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia rośliny lub zarażenia jej bakteriami chorobotwórczymi.
Nigdy nie powinno się samodzielnie podcinać zarówno zielonych, jak i nieco żółtych liści orchidei (zdecydowanie lepiej poczekać aż same wysuszą się i opadną) oraz rozrastających się korzeni powietrznych. Przycinać można za to z powodzeniem przesuszone pędy kwiatowe storczyków. W tym celu należy ostrożnie (tak aby nie uszkodzić struktury łodygi oraz liści) skracać pęd bezpośrednio nad miejscem uschnięcia (na wysokości około 0,7 cm od widocznego węzła łodygi). Istotne jest to, aby pozbyć się jedynie zdrewniałych elementów rośliny i nie naruszyć jej żywych, rozwijających się wciąż tkanek.

Jak pielęgnować?
Po przycięciu orchidea musi właściwie zareagować, dlatego najlepiej nie pielęgnować jej zbyt intensywnie. Przez kilka następnych dni warto zatem zrezygnować z nawożenia storczyków oraz spryskiwania ich liści – nadmierna ilość wody sprawi bowiem, że w świeżo przyciętych częściach rośliny zaczną się tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Po czasie regeneracji storczyka bez przeszkód można powrócić do przeprowadzania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszyscy właściciele orchidei, hodujący je w domu powinni pamiętać o tym, by zapewniać roślinom odpowiednią ilość światła, stały poziom wilgotności powietrza oraz temperaturę wynoszącą od 18 do 22 stopni Celsjusza. Warto również wiedzieć o tym, że storczyki nie przepadają za częstym przenoszeniem, w związku z czym najlepiej znaleźć dla nich jedno, stałe miejsce.

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Jest parę możliwości:
▪️ 1. Nieodpowiednia temperatura i oświetlenie
Większość storczyków lubi ciepło – w trakcie sezonu preferuje temperaturę powyżej 22 st. C. Jeśli w tym czasie jest zbyt zimno, zieleń wolno rośnie wytwarza mniejsze liście a czasem nie zakwita. W okresie spoczynku rośliny wymagają jednak znacznie chłodniejszych temperatur (średnio 10-18 st. C). Dendrobium nobile jest gatunkiem, który zimą lubi skrajnie niskie temperatury (5-10 st. C). Jeśli nie przeniesie się go na okres co najmniej kilku tygodni do chłodniejszego pomieszczenia, może w ogóle nie zakwitnąć. Popularne falenopsisy raczej zakwitają po spoczynku w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Kwitnienie może być jednak mniej obfite.
Jednocześnie zwrócić uwagę, że poszczególne gatunki odpoczywają w różnym okresie (i niekoniecznie jest to zima). Zwykle stan spoczynku przypada po opadnięciu kwiatów. Na rynku można dostać także storczyki zimnolubne, które uprawia się (przynajmniej powinno) w pomieszczeniach o temperaturze nie przekraczającej 18-19 st. C. Brak kwitnienia może być związany ze słabym oświetleniem. Storczyki lubią miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Nadmiar słońca może doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów. Rośliny najefektywniej rosną na parapetach okien skierowanych na północ i wschód. Można je uprawiać także w bardziej słonecznych pomieszczeniach – w pobliżu okna. Trzeba przy tym uważać na zimne powietrze i przeciągi, które mogą zniszczyć kwiaty.
▪️ 2. Złe cięcie lub jego brak
Pędy kwiatostanowe po przekwitnięciu powinno się przycinać. Zwykle cięcie przeprowadza się nad trzecim pąkiem. Jest to konieczne, aby storczyk (większość gatunków) obficie zakwitł. Zdarza się jednak, że takie przycinanie może zaszkodzić roślinie – zahamuje jej wzrost. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać. Sposób cięcia warto każdorazowo sprawdzić w odniesieniu do uprawianych okazów. Nie ma jednego skutecznego środka dla wszystkich storczyków.
▪️ 3. Złe nawożenie
Storczyki mogą przestać kwitnąć zarówno przy braku nawożenia jak i przy nadmiarze. W pierwszym przypadku roślinie brakuje składników pokarmowych, aby kwitnąć, w drugim rozwój może „pójść” w stronę nadmiernego rozrostu liści i korzeni. Jak więc nawozić prawidłowo? Przede wszystkim należy używać specjalistycznych nawozów. Są bardziej rozcieńczone od nawozów dla roślin ozdobnych z kwiatów (i innych). Roślinom podaje się niewielkie dawki – raz na 2-3 tygodnie w okresie wzrostu. W czasie spoczynku zabiegu nie wykonuje się. Dokarmianie może być nieco bardziej intensywne, gdy na storczyku pojawią się pąki kwiatowe.
▪️ 4. Nieodpowiednie podłoże
Storczyki należy uprawiać w przepuszczalnym podłożu, na które składa się torf, ziemia liściowa, korzenie paproci i mech. Warto zapewnić także solidny drenaż. Storczyki przesadza się rzadko – jedynie, gdy korzenie przerosną otwory w pojemniku. Okaz, któremu zmieniło się donice na zbyt dużą, może w najbliższych miesiącach nie kwitnąć w ogóle.
▪️ 5. Osłabienie rośliny
Storczyk może nie kwitnąć na skutek osłabienia odporności. Częstą przyczyną są choroby lub szkodniki. Ponadto szkodliwe dla nich jest suche powietrze w pomieszczeniach. W okresie wzrostu wpływa na słabszy rozwój i mniejszą zdrowotność okazów, w okresie kwitnienia może natomiast doprowadzić do zasuszenia rozwijających się pąków.

Kategorie: Blog