Kiedy temperatura powietrza wzrasta, rośliny powoli się zazieleniają, a w różnych częściach ogrodu zaczynają się pojawiać wczesne kwiaty. Pomimo wcześniejszego, pozornego uśpienia, przez wszystkie zimowe miesiące tereny podlegały zmianom i były narażone na szkodliwe działanie mrozu, mogącego przyczyniać się do powstania pleśni śniegowej. W związku z tym na darni można niejednokrotnie zauważyć liczne uszkodzenia oraz wilgotną, białą grzybnię. Ubytki w strukturze murawy są również efektem gromadzącej się w podłożu wody, która rozsadzała glebę pod wpływem wahań temperatur. Wiosenne porządki na terenie ogrodu najlepiej rozpocząć od usunięcia obumarłych lub połamanych gałęzi drzew, a następnie przygotować odpowiednie, sprawne narzędzia i zająć się pielęgnacją trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie
Regeneracja trawnika powinna obejmować kilka podstawowych etapów, przeprowadzanych krok po kroku. Na początku zaleca się staranne wygrabienie powierzchni murawy, tak aby zebrać suche źdźbła trawy, liście oraz inne zanieczyszczenia mogące powodować rozwój szkodliwych grzybów. Po zakończeniu grabienia (w przypadku gleb lekkich i niezbitych) warto przejść do wałowania podłoża, które umożliwi perfekcyjne wyrównanie struktury trawnika. Następnie, w celu przyspieszenia wzrostu nowej trawy i usunięcia warstwy suchego filcu powinno się wykonać wertykulację murawy (tylko, gdy rośnie ona dłużej niż 2 lata). Dzięki niej trawnik stanie się znacznie gęstszy i szybko poprawi się jego ogólny wygląd. W kolejnym kroku najczęściej nakłuwa się darń kolcami, czyli wykonuje tak zwaną aerację. Zabieg ten pozwala prawidłowo napowietrzyć glebę, co ma szczególny wpływ na kondycję korzeni trawy.

Sposoby na piękny trawnik
Po zakończeniu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, trzeba także zaplanować czynności, które pozwolą cieszyć się piękną i zadbaną murawą przez całą wiosnę. Właściwie uporządkowany trawnik wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawożenia. Zastosowanie nawozu w postaci saletry amonowej lub mieszanki zawierającej potas i fosfor wyraźnie odżywi trawę, a dodatkowo sprawi, że murawa nabierze intensywnie zielonej barwy. Wczesną wiosną nie należy również zapominać o pierwszym skoszeniu murawy oraz dosianiu trawy, w celu uzupełnienia ubytków i wyrównania uszkodzonych fragmentów. Poza tym, na użyźnienie gleby i szybki wzrost trawnika wpłynie regularne podlewanie.

Kategorie: Blog