Listopad to miesiąc ostatnich porządków w ogrodzie i przygotowania do zimy. Podpowiadamy co trzeba zrobić!

𝔻𝕣𝕫𝕖𝕨𝕒 𝕚 𝕜𝕣𝕫𝕖𝕨𝕪
Wszystkie wrażliwe na mróz rośliny należy okryć materiałem, które przepuszcza powietrze, takim jak maty słomiane, czy agrowłóknina. Najbardziej wrażliwe na mrozy są rośliny młode, wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki), zimozielone (bukszpany, ostrokrzewy) oraz róże.
Kolumnowe rośliny iglaste warto zabezpieczyć, obwiązując sznurkiem czy elastyczną siatką. Zapobiegnie się w ten sposób rozłamywaniu wąskich, pionowych koron krzewów pod ciężarem czap śniegu.

𝕋𝕣𝕒𝕨𝕟𝕚𝕜
Bardzo ważnym zabiegiem, który trzeba regularnie wykonywać jesienią jest grabienie i usuwanie z murawy opadłych liści i innych części organicznych. Pozostawienie ich na zimę pod śniegiem grozi uszkodzeniem trawnika, ponieważ gnijące resztki mogą przyczynić się do powstania pleśni śniegowej. Dobrym rozwiązaniem będzie tu, zastosowanie dmuchawy do liści.
Wyczesując trawnik, pozbywamy się również filcu powstałego w okresie wegetacyjnym. Część zebranych liści można wykorzystać do przykrycia innych roślin na zimę. Ostatnie koszenie trawy należy wykonać pod koniec października na wysokość ok. 5 cm. Na jesieni dobrze jest też zastosować nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz.

ℝ𝕒𝕓𝕒𝕥𝕪
Byliny posadzone w tym sezonie wegetacyjnym lepiej zabezpieczyć przed mrozem i okryć na zimę. Można użyć do tego gałązek iglaków, kory czy suchych (zdrowych) liści. Taka dodatkowa warstwa będzie chronić młode, niezakorzenione jeszcze sadzonki w bezśnieżne, mroźne dni.

ℙ𝕠𝕕𝕝𝕖𝕨𝕒𝕟𝕚𝕖
Bardzo istotne jest podlewanie zimozielonych gatunków roślin liściastych i iglastych, dzięki temu lepiej przezimują. Są one szczególnie narażone na przesychanie wczesną wiosną. Podczas słonecznej pogody, woda paruje z nadziemnych części roślin i nie są one w stanie jednocześnie uzupełniać braków wody z powodu zamarzniętego gruntu.

𝕆𝕔𝕫𝕜𝕠 𝕨𝕠𝕕𝕟𝕖
przed zimą także powinno być oczyszczone z opadłych liści. Kiedy opadną na dno nie będzie to już możliwe. Rozkładająca się materia organiczna spowoduje zanieczyszczenie wody i może być powodem powstawania siarkowodoru – trującego gazu oraz śmierci ryb z powodu braku tlenu. Dobrym rozwiązanie jest rozpięcie siatki nad powierzchnią wody jeszcze przed przewidywanym opadem liści. Dno stawu odmulamy specjalnym odkurzaczem. Możemy go wypożyczyć.
Demontujemy urządzenia typu lampy UV i pompy, jeśli nie są przystosowane do nieskich temperatur. Rośliny zimujące w stawie należy przygotować do zimy. Zeschnięte liście i łodygi trzeba usunąć. Nad powierzchnią wody zostawiamy jedynie wystające pędy (można je lekko przyciąć), dzięki czemu po zamarznięciu wody, jak przez rurkę będzie dochodził tlen.

ℕ𝕒𝕣𝕫ę𝕕𝕫𝕚𝕒
Narzędzia powinny być oczyszczone, naostrzone i naoliwione. Ewentualnie oddane do serwisu w razie potrzeby. Ich żywotność dzięki temu się przedłuży, a praca będzie wydajniejsza.

𝕄𝕖𝕓𝕝𝕖 𝕠𝕘𝕣𝕠𝕕𝕠𝕨𝕖
W zależności od tego, z czego są wykonane, okrywamy specjalną plandeką, albo przenosimy do pomieszczenia gospodarczego.

Kategorie: Blog