Jesień to idealna pora na sadzenie wielu roślin ogrodowych.

Czy wiecie, że rośliny jesienią lepiej się przyjmują?

Wszystko dzięki temu, że jest więcej opadów, mija ryzyko upałów, dzień jest krótszy i ekspozycja na słońce nie jest tak długa jak na wiosnę. Straty wody nie są więc tak duże i łatwiej zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność gleby, co jest niezwykle ważne dla jej wzrostu.

Gdy roślina ma zapewnioną odpowiednią wilgotność, bez problemu rozwija system korzeniowy, dobrze przyjmuje się na nowym miejscu a tym samym bez problemu zimuje.

Rośliny kopane z gruntu są przeważnie tańsze, ten okres jest więc idealny, gdy planujemy zakup większej ilość krzewów np. na żywopłot.

Rośliny sadzone jesienią są piękniejsze wiosną. Są już dobrze ukorzenione i wiosną bez problemu rozpoczynają okres wegetacyjny i obficiej kwitną.

Rośliny z nasadzeń jesiennych będą lepiej znosiły letnie upały i będą bardziej odporne na choroby.

Jakie rośliny sadzić jesienią?

Sadzenie jesienią lubią m.in. drzewka i krzewy owocowe np. porzeczki, agresty, jabłonie, grusze, drzewa i krzewy liściaste takie jak buki, berberysy, tawuły oraz rośliny iglaste m.in. cisy, świerki, jałowce, sosny. Jesienią dobrze przyjmują się także róże.

Jedynym wyjątkiem jest późne sadzenie (listopad/grudzień) gatunków o małej odporności mrozowej, np. magnolii, różaneczników, laurowiśni, ostrokrzewów, ogników. W tym przypadku lepiej zrezygnować z nasadzeń i zrobić to wiosną.

Jak sadzić?

Przed sadzeniem namaczamy korzenie rośliny by były dobrze nawodnione. Ziemia musi być przekopana i dokładnie odchwaszczona. Wsadzone rośliny dodatkowo obficie podlewamy – jesienna pogoda działa tutaj na naszą korzyść. Sadzonki powinny bez problemu ukorzenić się przed nadejściem mrozów. Po posadzeniu bardzo ważnym zabiegiem jest przycięcie części nadziemnej. Na sadzenie najlepiej wybrać dzień pochmurny, mglisty. Nie należy tego robić przy dużym wietrze i w słońcu.

Należy pamiętać o tym, że:

Gatunki wrażliwe na mrozy (brzoskwinie i morele) sadzimy na wiosnę.

Od marca do połowy kwietnia sadzi się krzewy, które z trudnością odbudowują system korzeniowy (różaneczniki, azalie, magnolie, piwonie drzewiaste).

Kategorie: Blog