• W sierpniu możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy nawozem dla roślin iglastych. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków, która ułatwi przyjęcie się roślin w nowym miejscu.
 • Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.
 • Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowychkwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowit jesienny i krokusy jesienne, które zakwitną już tej jesieni – około 2 miesiące po sadzeniu.
 • Aby lawendadobrze się krzewiła i zachowała zwarty pokrój, skracamy do połowy długości jej pędy. Takie przycinanie lawendy trzeba wykonywać co roku.
 • Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.
 • Wykonujemy cięcie żywopłotów. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników– jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.
 • Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.
 • Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.
 • Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnichuzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździka brodatego. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malw, dziewann i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.
 • Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
 • Należy doglądać astry jesienne. Jeżeli zaatakował je mączniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.
 • Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł sosny. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny będzie biopreparat Biosept Active. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.
 • Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roślinach narośla, przypominające szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim się otworzą.
Kategorie: Blog