Wertykulacja-Renowacja twojego trawnika

Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ma on na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Dzięki temu zwiększy się skuteczność podlewania i nawożenia trawnika.

Wertykulacja pomaga też zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy.

 

Kiedy należy wykonać wertykulację ?

 

Najlepszy czas na wertykulację trawnika, częściowo zależy od pory roku. Wykonana w odpowiednim czasie sprawi, że jej efekty będą najlepsze z możliwych. Wertykulacji nie powinno się przeprowadzać w zimie oraz, nie powinno się wertykulować w warunkach suszy.

Wertykulację trawnika warto przeprowadzić przede wszystkim wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Wówczas zabieg ten przyspieszy regenerację trawnika po zimie. Jest również wskazany przed dokonaniem dosiewu. Następna pora, w której wykonujemy wertykulację to jesień.

Po nacięciu trawnika, należy dokładnie wygrabić i usunąć pożółkłe źdźbła, których może być bardzo dużo, jest to zjawisko naturalne, więc nie należy się obawiać, że trawnik został zniszczony.

Kategorie: Blog