1.Pielęgnacja roślin we wrześniu
Wrzesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Pamiętajmy, że zbyt późne przycinanie drzew i krzewów opóźnia ich przygotowanie się do zimy, co może skutkować przemarznięciem roślin. Do połowy września można jeszcze przesadzać i sadzić iglaki bez bryły korzeniowej. Późniejsze sadzenie może spowodować, że rośliny nie przyjmą się przed zimą.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, wyrywamy chwasty, spulchniamy glebę i podlewamy rośliny. Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty. Wyrywamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przekwitły i przestały zdobić nasz ogród.

2. We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie
I połowa września – kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie i szachownice;
II połowa września – cebulice, hiacynty, iksje, iksjoliriony, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szczawiki, szafirki, śniedki, śnieżyczki, śnieżyce i tulipany.

3. Wykopujemy te rośliny cebulowe i bulwiaste, które są wrażliwe na niską temperaturę:
Po oczyszczeniu i wysuszeniu w przewiewnym miejscu, cebule i bulwy układamy w skrzyneczkach lub papierowych torbach i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.
Wrzesień bywa bardzo zimny, często pod koniec miesiąca występują pierwsze przymrozki. Zanim nadejdą, z tarasów przenosimy do pomieszczenia rośliny uprawiane w pojemnikach.

4. Renowacja trawnika
Wrzesień to dobra pora na zakładanie nowych trawników lub renowację tych, które źle wyglądają. Ponieważ trawa rośnie jeszcze dość intensywnie, kosimy ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Jeśli jest sucho, pamiętajmy o regularnym podlewaniu.

5. Czym nawozić pod koniec sierpnia i we wrześniu?
Pod koniec lata zmieniamy nawozy na tak zwane nawozy jesienne, które pomagają przygotować się roślinom do zimy oraz ułatwiają im start wiosną. Ich skład różni się od nawozów stosowanych w pełni sezonu. Nie mają wcale lub mają bardzo niewiele azotu. Za to zwiększona jest w nich zawartość fosforu i potasu. Fosfor stymuluje wzrost korzeni, a gdy system korzeniowy jest dobrze rozwinięty, roślina efektywniej pobiera wodę. Potas z kolei przyspiesza drewnienie pędów, zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki oraz ich tolerancję na niedobór wody i niską temperaturę. Można stosować nawozy jesienne uniwersalne lub takie, których skład uwzględnia potrzeby konkretnych roślin. Są więc nawozy jesienne do trawników, roślin iglastych oraz tych roślin liściastych, które nie zrzucają liści na zimę.

Kategorie: Blog